top of page
Balloons 2 KMcakesEindhoven_edited.jpg

How to price your cakes
and bakes

Learn to price and

make a profit on every order.

with this self-study guide for

bakers and cake decorators.

Imagine how great it would feel to:

  • Know exactly what to charge for every product you sell.

  • Make a profit on everything you sell.

 

  • Prepare quotes confidently. No more second-guessing yourself. 

  • Get the maths done for you!

Want to confidently prepare quotes

and prices in just a few minutes?

If this you right now...

You're:

  • Spending hours scrolling competitors' websites, wondering "how much would they charge for this?"

  • Second guessing your price, wondering "Will anyone pay that much?"

  • Emotionally pricing and over delivering...  because your customer is so sweet and you really want her to love her cake.

  • Confused about overheads and how to fairly split these costs across your orders.

  • Or new to all of this and looking for some help getting started.

...you're in the right place!

Kate mason author.jpg

Hi, I'm Kate.

 

I understand how tricky it can be to decide how much to charge for your work. 

When I started my cake business, I got it so wrong despite my best efforts.

This is the first cake I ever sold. I was new to business and was trying to get everything right. I understood I had to take my prices seriously but wasn't really sure how. I'd devoured every bit of free pricing information I could get my hands to price this cake.

R0013332a.jpg

But by the time it was ready to be delivered, I already knew I'd got it really wrong. There was no way that much work was worth so little!
 
It was time to give my pricing some serious attention. So having exhausted the free stuff, I started paying for information; I bought courses, subscribed to online groups, attended workshops and joined paid communities. I obsessed over other bakers prices, and followed everything anyone had to say on the subject.

but there was always something missing.

 

Every method I came across skipped one or more essential part of the process!

 

None of them managed to give me the answers I needed. They kept missing out vital components needed to make an accurate price.

So I developed my own system

I combined the best bits from the methods I'd learnt, developed solutions for the parts I could see were missing and tested my system in my own business. 

It took a while to refine, but my system worked!

 

It incorporated all the components vital for an accurate price

 

and it accounted for the fact that selling custom designed cake is selling art, not just food.

Next, for my own convenience, I built a calculator...

it enabled me to prepare quotes for any custom designed cake in just a few minutes.

My pricing method made a HUGE difference to my business and saved SOOO much time! 

When a potential customer sent a message asking 'how much for this?' I knew exactly how to reply, and...

...I became one of the most high-end cake makers in the region, my order books were full and my customers valued my work. 🥳

Now I'm sharing my method to help

you price with confidence too. 

 

In this guide you will learn my method to:

Calculate your prices quickly, accurately AND make a profit.

I'll teach you:

  • How to price cakes and bakes

  • How to work out the cost of your ingredients

  • How to charge for delivery

  • How to define your wage

  • How to include overheads in your prices

  • How to decide how much profit to take

  • How to assess the viability of a new product idea

  • How to price bespoke/custom/one-off designs

  • How to price batch bakes

  • How to price seasonal specials for Mother's day, Easter, Valentine's day etc

You will also get a:
Cake Pricing Calculator!

Yup! It's going to do the maths for you! 🥳

It will tell you exactly what to charge. Simply feed in the numbers you've collected for your business to get your price.

  • You can even use it to see what would happen to your price when you increase or decrease your profit or wage.

  • You can use it to price all of your hand-made products.

  • You can use it to assess the viability of new product ideas. 

Step-by-step guide

I break everything down for you into manageable steps.

It'll be as if I'm right there next to you, helping you collect the numbers that make up each component of your price as we go.

Everything is written in simple English, avoiding financial jargon. The terms that we do use are carefully and clearly explained to help build your knowledge as we go. 

 

Once you have collected your numbers, you will put them into the Cake Pricing Calculator to find the selling price for your product. 

You'll also learn how to use the calculator to assess if your planned products are a viable option for your business.... and if not, we dive into what you can do to make them viable. 

What's special about this guide?

I know you've probably already read a million free blog posts, watched a fair few webinars and probably listened to a podcast or ten on this subject already... and you're still not really sure how to price. 

So you're probably wondering "what's different about this guide?"

This guide will get you results!

 

I won't waste your time, we get straight to what matters; your numbers.

You will get practical, step-by-step tasks

that are simple and straight forward.

You will get a workbook and at the end of each segment of the guide you will go and collect the numbers that are relevant to your business. Don't worry, I've made this easy and I explain exactly how.

Once we have collected everything together, you will feed your numbers into the Cake Pricing Calculator and get an accurate selling price for your product.

You will get ongoing access to the calculator so you can prepare every future quote quickly, easily and accurately, knowing for sure that you will be able to pay yourself and make a profit.   

Now is the time to
get your pricing right
(not after years of trial and error)
so you can enjoy the fun part: baking and decorating

This is right for you if:

  • You sell handmade, custom designed cakes.

  • You sell small batch produced items directly to one or to multiple customers. Things like cookies, brownie, macarons, croissants, etc.

  • You are thinking of starting a business but want to work out if your idea is even feasible.

 

  • You're just starting out and are looking for a helping hand to guide the way.

  • You have managed to figure out your prices, but thought "No one would ever pay that much!" and don't know how to proceed. 

  • You've already made a good start but got lost with the confusing math and calculations.

  • You have already tried to figure out your prices, but got stumped by mystifying financial terminology.

  • You are already selling your creations but are suspect you are underselling your work. 

Here's what you get

How much do birthday cakes cost.jpg

✔️The step-by-step online guide.

✔️A printable workbook to help you collect the numbers for your business.

✔️Lifetime access to the Cake Pricing Calculator.

✔️Lifetime access to the Delivery Cost Calculator.

✔️Lifetime access to the guide.

✔️BONUS: Guidance on building a viable business.

✔️BONUS: Money mindset tips to help you feel comfortable charging your worth.

I know you are busy which is why with this guide: 

  • You can work entirely at your own pace.

  • Fit your learning around your baking, kids, customers. 

  • There are no live calls to attend and you won't miss out on learning if life suddenly gets in the way.

  • You only pay once. There's no expiry date, no renewal fees. This guide is yours for life.

  • If I ever decide to discontinue this guide you'll be given at least one year's notice.  

If its a 'heck YES' for you, get the guide today.

 

How to price your cakes, bakes and handmade products

€465

With lifetime* access to all the information contained within the guide

including The Cake Pricing Calculator.

*You get access to the guide for as long as it exists and if the guide is discontinued for any reason,

you will be given one year's notice. 

Learn to price

even the most complicated

custom-designed masterpiece

quickly and confidently. 

Who is the guide for and who is it NOT for?

The guide is specifically designed for you if this is your first business and you want to sell custom-made cakes. 

It will also be helpful if you sell other bakes or handmade craft products.

This guide will help you price bespoke, one-off, custom designed commissions like birthday or wedding cakes.

It will also help you price small scale batch-produced items, where you will make a number of products at one time and sell them to one customer or multiple customers. Such as: cakes, brownies, cookies, croissants, etc.

 

It is NOT for large scale businesses,

It is NOT for service based businesses (It IS for product based businesses)

It is NOT for recurring revenue products; these are things you create once and sell multiple times such as digital products, downloadable PDF templates etc. 

How to get the guide

1.Click this button.

2. A new window will open. Click the 'Get the guide' button.

3. Sign up to create an account.

4. Complete payment details.

5. Check you are logged in to your account. This should happen automatically.

If you are logged in you will see           Hello (Your name)

If you are not logged in you will see          Log In

On a computer or tablet, you can find this at top right of the screen.

On a phone you can find it at the top when you click the          symbol.

6. When you are logged in, to access the guide, come back to this page and click this button.

icon.jpg
hamburger_edited.jpg
icon.jpg

FAQs

Is the Pricing guide only for cake businesses?

In the guide I use cake pricing in the examples, but the guide is suitable for any business selling handmade products. It is especially useful for businesses where the product had an intangible artistic element to it that can be challenging to value.

I make cookies without an ‘artistic element.’ Is the guide still useful?

Yes. The guide will teach you everything you need to know to price your baked goods. The calculator will also help you determine the viability of new products you are considering selling. It is also perfect when you want to work out the price and viability of a seasonal special offer.

How long will it take to complete the guide?

The guide can be completed in a couple of days with focused effort. It is broken into segments, allowing you to learn in a way that fits your schedule. You can choose to spread it out over a couple of weeks completing a segment each day.

I'm not very tech-savvy. Will I be able to navigate the guide?

Yes! The guide is user friendly. If you can navigate a website (like you are right now) then you can navigate the guide. Simply click the buttons at the bottom of each segment to move forward or back.

Are there any additional costs or hidden fees?

Nope, everything you need to price your cakes is included in the guide.

 

I sell a service, not a product. Is the guide suitable for me?

The guide is designed to help price handmade products, not service based businesses.

Can I download the calculator?

The calculator is available through this website only. You can bookmark the page for easy access when you want to use it in the future. I also explain the calculations that are made so you are not dependent on the calculator if you prefer not to use it.   

Can the calculator take into account the cost of ingredients in my area?

Yes, the calculator is completely customiseable. The guide will teach you how to collect the relevant numbers for your business based on your costs. Fill these in and it will calculate an accurate price for your product based on the numbers you have input. You can use the calculator as many times as you like.   

Does the guide explain how to include electricity use in my prices?

Yes, You will learn how to include electricity, gas and water in your prices.

I want to supply local cafes with my products, will the guide help with pricing for this?

Yes, this discussed in the guide.

Does it involve group calls?  

The guide is designed for individual learning at your own pace. I know you are busy and may be in a different time-zone so there are no group calls or live training. The guide can be completed entirely at your own pace. All the information you need is in the guide. There's no need to get up in the middle of the night to join a call, so please enjoy your well earned sleep! But you are not alone. If you get stuck or lost, I'm always here. Just send me a message with your questions to info@kmcakes.nl

What if I don't understand something?

If you don't understand just let me know at info@kmcakes.nl and I'll do my best to help you and update the guide to help others too!

If you have any questions, just let me know using the form below or by sending me an email to:

info@kmcakes.nl

Got a question or comment? Get in touch and let me know.

Thanks for getting in touch. I'll get back to you asap.

Try before you buy!

Not sure if the guide is right for you?

When you are investing your time and money into growing your business and developing your skills, you want to be sure this is the right investment, I understand.

 

I'm confident that you will love the guide so I'm giving you one of the segments of the guide completely for free. So you can see what you are getting, experience how I teach and decide if it's right for you.

Get access here 👇

You will learn:

  • How to price your cakes and bakes

  • How to work out the cost of your ingredients

  • How to charge for delivery

  • How to define your wage

  • How to include overheads in your prices

  • How to decide how much profit to take

  • How to assess the viability of a new product idea

  • How to price totally bespoke/custom/one-off designs

  • How to price batch bakes

  • How to price seasonal specials for Mother's day, Easter, Valentine's day etc

INSIDE THE CAKE PRICING GUIDE

Hidden Costs
Learn what 'fixed costs' are and find out how much it costs you to run your business

Profit
We dive into the science and art of pricing for profit and make sure your products always earn you a profit. 

Gas + Electricity + Water
Discover how to easily include these intangible costs into your pricing

Taxes
Of course we need to make sure we can pay our tax too.

Material costs
Learn what 'variable costs' are and find out how much your own products cost to make

The Calculator
Let the calculator do the hard work for you, just type in your numbers and it'll tell you your selling price.

You'll learn how to use the calculator to test the viability of potential new products too.

Wages + Profit
We start with busting some myths, and work on your money mindset before getting down to defining actual numbers.

BONUS: Money Mindset
We dive into common money blocks that could be holding you back.

Your Wage: Personal Income
Learn how to determine how much to pay yourself for your work

BONUS: Design a viable cake business
Now you know your prices, we take look at ways to make your business work for you.

bottom of page